
Pakistan putosi ICC:n miesten Test-maajoukkueiden sijoituksissa yhdeksännelle sijalle Englannin 3–0-voiton jälkeen. Sijoitus on joukkueen historian huonoin, ja vain vuosi sitten vuonna 2016 Pakistan oli listan kärjessä.
Pakistan nousi ensimmäisen kerran Test-listan kärkeen elokuussa 2016 Misbah-ul-Haqin johdolla. Joukkue nousi kolmanneksi tasapelin 2–2 jälkeen Englannissa ja toiseksi, kun Sri Lanka voitti Australian kotonaan 3–0. Pakistan ohitti Intian kärkipaikalta 22. elokuuta 2016, kun sade pyyhkäisi Länsi-Intian ja Intian välisen Trinidadin Test-ottelun pois.
Reilut kymmenen vuotta myöhemmin tilanne on kääntynyt täysin. Kaoottisen Englannin-sarjan jälkeen joukkue putosi yhdeksännelle sijalle, ja se on historiallisen matala sijoitus.
Sarja alkoi huonosti ja päättyi huonommin
Pakistan aloitti sarjan seitsemänneltä sijalta 75 luokitelupisteellä. Headingleyssä joukkue hävisi erävoitolla ja 103 juoksulla, ja Lord’sissa tappio oli 194 juoksua. Pakistanin krikettiliitto PCB teki sarjan jälkeen laajat muutokset, ja se erotti muun muassa päävalmentajan ja syöttövalmentajan.
Tilanne ei parantunut Edgbastonissa, jossa Pakistan hävisi kahdeksalla maalivahdilla. Joukkue putosi yhden sijan ja päätyi historiallisen matalalle yhdeksännelle sijalle. Sarjan aikana Pakistan menetti neljä luokitelupistettä, ja sen pistemäärä on nyt 71. Englanti pysyi viidennellä sijalla.
Nykyinen joukkue on voittanut harvoin
Vuoden 2016 nousua edelsivät kolme peräkkäistä sarjavoittoa ja tasapeli 2–2 Englannissa. Nykyinen joukkue on sen sijaan voittanut vain yhden Test-sarjan sen jälkeen, kun se voitti Sri Lankan 2–0 vieraissa heinäkuussa 2023. Tuo sarjavoitto oli 2–1-voitto Englannista vuonna 2024. Pakistan hävisi sarjan ensimmäisen ottelun erävoitolla ja 47 juoksulla tasaisella kentällä, mutta vastasi sen jälkeen pyörivillä kentillä.
Englannin-sarjan 3–0-tappion, joukkueen laajojen erottamisten ja Test-listan ennätysmatalan lisäksi Babar Azamin joukkue sai Edgbastonin ottelusta myös rangaistuksen. Hitaan vuoronopeuden vuoksi joukkueelta vähennettiin 11 WTC-pistettä. Käynnissä olevalla kierroksella Pakistanilla on nyt viidessä pelatussa ottelussa vain viisi pistettä, ja joukkue on mestaruuskilpailun taulukon viimeisellä sijalla.