WTC 2025–27 pistetilanne: päivitetty World Test Championship -sarjataulukko Australian voitettua Etelä-Afrikan Durbanissa | SA vs AUS 1. testi

Australia voitti Etelä-Afrikan 214 juoksun marginaalilla viimeisenä pelipäivänä Kingsmeadissa Durbanissa ja johtaa nyt sarjaa 1–0. Tämä oli Australian ensimmäinen Test-kiertue Etelä-Afrikkaan Sandpaper-skandaalin jälkeen, ja vierailijat aloittivat sen vahvasti.

Vieraiden pelaaja Matt Renshaw oli ottelun tähti. Hän pelasti joukkueensa ensimmäisessä vuorossa maratonmaisella 190 juoksun lyönnillä. Australia oli pahassa ahdingossa tilanteessa 124–6, mutta Renshaw vei joukkueen 390 juoksuun. Toisessa vuorossa hän teki vielä 82 juoksua, ja niiden avulla Australia asetti maalitavoitteeksi 421 juoksua.

Toisessa vuorossa ratkaisevan panoksen antoi Josh Hazlewood, joka otti kuusi wickettiä. Etelä-Afrikan Aiden Markram teki sitkeän 75 juoksun lyönnin, mutta se ei riittänyt voittoon.

WTC-pistetilanne

Durbanin murskavoitto vahvisti Australian asemaa World Test Championshipin pistetaulukon kärjessä. Etelä-Afrikka puolestaan putosi kolmanteen sijaan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *